Izvēlne Aizvērt

Rekonstruktīvā ķirurģija

Rekonstruktīvās operācijas veic jebkurā ķermeņa daļā, ja nepieciešama audu formas, apjoma un funkcijas uzlabošana vai atjaunošana. Visbiežāk šādas operācijas nepieciešamas traumu, traumu seku, kā arī iegūtu vai iedzimtu saslimšanu vai defektu gadījumos.

Transplantāti un lēveri

Transplantāts – audi, kas tiek transplantēti vai pārvietoti no vienas ķermeņa daļas uz otru, bet bez savas asins apgādes. Piemēri – āda, cīpslas, kauli, skrimslis, asinsvadi (galvenokārt, vēnas). Šajā gadījumā nepieciešama labi sagatavota un apasiņota gultne, kurā transplantātu ievieto. Pārvietotie audi izdzīvo saņemot barības vielas, asinsriti no apkārtējiem audiem.
Lēveris – audi, kas tiek transplantēti vai pārvietoti no vienas ķermeņa daļas uz otru, bet kopā ar visu savu asins apgādi.
Lēveri uz asinsvadu kājiņas – var būt nejauši izvēlēti asinsvadi, vai precīzi zināmi asinsvadi uz kuriem veido lēveri, un rotējot uz izdalītajiem asinsvadiem izmanto salīdzinoši tuvu esošu rajonu defektu slēgšanai. Reizēm asinsvadi tiek ļoti sīki izdalīti, bet reizēm audus var pārvietot izmantojot salīdzinoši platu “kājiņu”, kas satur ne tikai asinsvadus, bet arī zemādas audus, muskuļus. Šajos gadījumos izveidotajiem audiem asinsrite netiek pārtraukta, kā arī netiek veikta asinsvadu vai nervu sašūšana.

Brīvi lēveri – izdala nepieciešamos audus (lēveri) ar savu asins apgādi. Tad asinsrite audos tiek uz neilgu laiku pārtraukta – audi tiek pārvietoti uz vietu, kur tas nepieciešams un pēc tam pārvietotajos audos asinsriti atjauno sašujot asinsvadus. Šajā gadījumā audus var pārvietot ļoti tālu no vienas vietas uz otru – piemēram no kakla uz vēderu vai no vēdera uz kāju. Lai audi citā vietā varētu labi sadzīt obligāti ir jāveido asinsvadu šuves (anastomozes) – tiek atjaunota uz laiku pārtraukta asinsrite. Lēverus pēc nepieciešamības var veidot tikai no ādas un zemādas, taukaudiem, vai arī iekļaut muskuļus, kaulus, cīpslas.

Lai veidotu lēverus, speciālistam ir ļoti labi jāzina ķermeņa uzbūve, asinsrite, kā arī tehniski jāspēj ātri un precīzi veikt gan dažādu audu izdalīšanu, gan arī sīku struktūru – asinsvadu un nervu ātru sašūšanu. Ir jābūt lielai pacietībai un pieredzei, lai šādas operācijas varētu veikt.Transplantātu un lēveru veidošanas operācijās var notikt dažāda veida sarežģījumi, tajā skaitā arī tādi, kurus nevar paredzēt un ietekmēt ne pacients pats, ne ķirurgs.